Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Navigate / search

TFC MiniWiki

Seznam kapitol:

Jidlo a voda
Farmaření
Kamenné nástroje
Keramika – Co je na co?
Keramika – Jak se vyrábí?
Tavení a slévání kovů

TFC – Jidlo a voda

V TFC je nutné dodržovat pitný a žravý režim. Jídlo sníte klasickým způsobem, jen problémem je jeho postupné tlení. Také zelenina zraje dlouho s zvěře je poskrovnu.

Vodu pijete tak, že se postavíte do pitné vody, kde roste rákos a poté klikáte kolem sebe. Pohodlnějším způsobem je ale pití z džbánku. Pro dospělé je v TFC i alkohol, ten moc nenapojí, ale pobaví.

Typ vašeho stravování rozhoduje o vašich hitpointech. Statný válečník je holt dobře živený. :)

Důležitou informací je, že se jídlo kazí. Maso se kazí rychleji a sýry pomaleji, ale vše se jednou zkazí. Zkažení potraviny nelze zastavit. Doba je spojena s časem na serveru, pokud se tedy odlognete, nezabrníte zkažení potravin. V chladnějších podmínkách se jídlo kazí pomaleji.

Jídlo má také různý objem, pokud scraftíte dva chleby dohromady dostanete jeden větší.

TFC – Farmaření

Poloha na mapě je velmi důležitá věc, která vás bude ovlivňovat po celou dobu hraní. Od vaší pozice se totiž odvíjí podnebí atak i průměrná teplota v oblasti kde žijete. Teplota ovlivňuje spawnování zvířat, ovocných stromů a jejich druhů, divokých plodin, nebo i výskytu biomů. Hlavní co však teplota ovlivňuje je farmaření. Nejvyšší teplota je na souřadnicích [0,0] a jakýmkoli směrem  tohoto bodu se postupně snižuje.

Semena nezískáte klasicky rozbíjením trávy, ale je nutné najít plodiny přímo na mapě. Farmařit lze pouze u sladké vody. Obecně platí to, že voda dosahuje 4 bloky od koryta.

Farmařit bez použití motyčky (hoe) není téměř možné. Motyka má několik modu funkce, které získávají pro vás informace.  Mody nejčastěji přepnete klávesnicí [M].

  • Mod přípravy (Preparation mode) – slouží k přípravě půdy před následným setím. Jednoduše v tomto modu okopete vaše pole.
  • Mod výživy (Nutrient mode) – je možný použít jen při expertních zkušenostech při farmaření. Zobrazuje úrodnost půdy.
  • Mod vláhy (Water mode) – modře označuje zavlažené pole. Je značen modrou kapkou.
  • Mod sklizně (Harvest mode) – zobrazuje vhodnost sběru a je značen ředkví.

TFC – Kamenné nástroje

Kamenné nástroje vyrábíme knappingem, tedy klepáním dvou pazourků o sebe. Otevře se vám prostředí pro jejich zpracování a klikáním na zaplněná políčka je opracováváte. Tyto pazourky (kameny) najdete povalující se po zemi a stačí k nim najít tyčku a poté můžete připravit některé základní nástroje. Ty důležitější ale vyrobíte jen s kovem.

Hlavice sekery, kladiva a motyky.

Hlavice nože, lopaty a oštěpu.

TFC – Keramika co je na co?

Ceramic Jug (Džbán)

Slouží k uchovávání a přenosu pité vody. Je to vynikající cesta k rychlému pití vody pomocí tlačítka stavění. Také lze v této nádobě vodu přenášet jako třeba v kyblíku a vylévat do větších nádob. U džbánu je malá pravděpodobnost, že se vám ulomí ucho. :)

Ceramic Vessel (Keramické nádobí)

Je nejdůležitější keramickou nádobou. Slouží k uchovávání jídla (4 druhy, pro malé množství, jídlo se ale kazí rychleji)  a některých itemů. Také slouží k tavení, slévání a následnému odlévání základních kovů a slitin. Více o tavení najdete v vlastní kapitole.

TFC – Jak se vyrábí keramika?

Keramika se vyrábí obráběním jílu (clay). Obrábění vypadá podobně jako v případě knappingu. Džbán slouží k uchovávání vody a lépe se z něj pije, nádoby jsou k uchování itemů (např. jídla) a formy jsou pro uchování kovu.

Džbán na vodu, Nádoba na některý materiál, Keramická forma na kov

Miska a Velká keramická nádoba

Surové nádoby je poté potřeba vypálit.

  1. vykopejte 1×1 díru do země
  2. držte shift a pravým tlačítkem klikniněte aby jsi do díry položil své nevypálené džbány nebo formy
  3. Přidejte 8 kusů sena (klikej pravým tlačítkem)
  4. přidejte 8 polen
  5. zapalte pomocí fire starteru (dlouhé držení tlačítka)

Vypalování trvá přibližně jeden den, tak buďte trpěliví. Poté co jsou nádoby vypáleny, oheň uhasne a můžete je vyndat ven (shift + pravé tlačítko)

TFC –  Tavení a slévání kovů

Ceramic Vessel slouží k tavení, slévání a následnému odlévání základních kovů a slitin. Některé kovy ale nejde roztavit při nízké teplotě. Pro ně musíte použít forge a to platí i pro ingoty.

Tavení má stejné průběh jako výroba keramiky. Kov po roztavení ale tuhne a je nutné jej rychle zpracovat. Pokud ztuhne můžete jej znovu rozpustit jako ore.

Po vytavení kovu má nádoba po otevření pouze jeden slot.  Do tohoto slotu poté umístíte vypálenou keramickou formu a do ní se naleje potřebné množství kovu. Po vychladnutí lze hlavici nástroje vyklepnout v osobním craftingu a nasadit na tyčku.

Pro výrobu slitin je potřeba použít přesný procentuální podíl použitých ore.

Základní rudy
Kov Tier Ruda (ore) Výskyt rud (ore)
Copper (měď) 1 Native Copper, Tetrahedrite, Malachite Ve formě různých rud je kdekoliv.
Bismuth 0 Bismuthinite Andesite, Basalt, Dacite, Rhyolite, Chalk, Chert, Clastone, Conglomerate, Dolomite, Limestone, Rock Salt, Shale
Tin 0 Cassiterite Diorite, Gabbro, Granite
Nickel 4 Garnierite Gabbro
Wrought Iron 3 Hematite, Limonite, Magnetite Andesite, Basalt, Dacite, Rhyolite, Marble, Chalk, Chert, Claystone, Conglometate, Dolomite, Limestone, Rock Salt, Shale
Pig Iron Steal 3 Hematite, Limonite, Magnetite Andesite, Basalt, Dacite, Rhyolite, Marble, Chalk, Chert, Claystone, Conglometate, Dolomite, Limestone, Rock Salt, Shale
Silver 2 Native Silver Granite, Gneiss
Zinc Sphalerite Gneiss, Marble, Phyllite, Quartzite, Schist, Slate
Minerály
Minerál Získání Ruda (ore) Výskyt rud (ore)
Coal Bituminous Coal, Lignite Chalk, Chert, Claystone, Congomerate, Dolomite, Limestone, Rock Salt, Shale
Flux (Borax) Crushing (drcením) Fluxstone – Chalk, Dolomite, Limestone, Marble Chalk, Dolomite, Limestone, Marble
Redstone Quern Cinnabar, Cryolite Andesite, Basalt, Dacite, Rhyolite, Quartzite, Granite, Shale
Graphite Quern – Mletí s uhlím Graphite Gneiss, Marble, Quartzite, Schist
Kaolinite Quern – Mletí s copper ore Kaolinite Chalk, Cherk, Claystone, Conglomerate, Dolomite, Limestone, Rock Salt, Shale
Gems Vypadnou i pri tezbe Kimberlite Gabbro
Lapis Quern Lapis Lazuli Ore Marble
Saltpeter Težení Saltpeter krumpáčem Saltpeter Chalk, Chert, Claystone, Congomerate, Dolomite, Limestone, Rock Salt, Shale
Sulfur Těžba krumpáčem Sulpfur V blízkosti lávy.
Fertilizer Quern Sylvite Rock Salt
Slitiny
Produkt Tier Copper Tin Silver Gold Bismuth Zinc
Bronz 2 88-92% 8-12%
Black Bronz 2 50-70% 10-25% 10-25%
Bismuth Bronze 2 50-70% 10-20% 20-30%

Zdroj: minecraft-wiki.cz, wiki.terrafirmacraft.com